27.7.2020 Veřejná nabídka technologie – NANOSELEN jako fungicidní přípravek pro ošetření dřeva

POSLÁNÍ Dřevokazné houby způsobují řadu problémů ve stavebnictví po celém světě. Vyskytují se tam, kde je vyšší vlhkost, zejména pokud je dřevo v přímém kontaktu s půdou či vodou. Tyto houby patřící nejčastěji mezi basidiomycety, jsou v mnoha případech rezistentní na současné fungicidy. Nejznámější z nich, Serpula lacrymans, je každoročně odpovědná za škody v řádech milionů USD. Je všeobecně známo, že je-li dřevo řádně ošetřeno, zůstává déle „zdravé“ a prodlužuje se významně jeho životnost. Poptávka po kvalitní a vysoce účinné prevenci výskytu dřevokazných hub vzhledem k oblibě dřeva je trvale vysoká.

TECHNOLOGIE

Ochranný přípravek obsahující částice nanoSelenu byl vyvinut ve spolupráci s firmou Thermo Sanace s.r.o., která se specializuje na sanace dřevěných konstrukcí či celých budov zasažených dřevomorkou. Tým hledal technologii, která by vylepšila antifungální vlastnosti přípravku BochemitTM. BochemitTM patří mezi nejprodávanější nátěrovou prevenci dřevokazných hub na českém trhu. Kombinace přípravku s nanoSelenem a přípravku BochemitTM vykazuje vyšší účinnost proti dřevokazným hubám, zejména Serpula lacrymans.

VÝHODY:

  • synergický efekt a vylepšené fungicidní vlastnosti v kombinaci s jedním z nejvýznamnějších přípravků na českém trhu (BochemitTM)
  • jednoduchá technologie
  • nízké investiční požadavky potřebné pro zavedení produktu do výroby

KOMERČNÍ VYUŽITÍ

Přípravek je určen pro kombinované použití s produktem BochemitTM jako preventivní nátěr pro ošetření dřeva před napadením škůdci a dalšími riziky.

STATUS OCHRANY DV

Podaná přihláška vynálezu PV 2020-400

FÁZE VÝVOJE TECHNOLOGIE

TRL 5 : Validace technologie a její přenesení do reálného prostředí. Testování technologie mimo laboratoř a její úprava pro externí podmínky.

STRATEGIE PRO HLEDÁNÍ PARTNERA

Licencování

DALŠÍ INFO

Chudobová et al., FEMS Microbiology Letters, 2014, 351(2), 195-201

Gabriel et al.,BMS Fungal Biology Reviews, 2017, 31, 212-217

KLÍČOVÁ SLOVA

ošetření dřeva, ochranný nátěr, nanočástice, selen, Serpula lacrymans

KATEGORIE

chemie, stavebnictví, ochrana dřeva, fungicid

VLASTNÍCI TECHNOLOGIE

Mikrobiologický ústav AV ČR, v.v.i

Vysoké učení technické v Brně

Thermo Sanace s.r.o.

INSTITUCE

IMIC, Prague, Czech Republic


Publikováno: 27.07.2020 08:38

Zkrácený odkaz: https://www.vutbr.cz/ott/f18972/d200877