18.12.2019: V Polsku na zkušené

Ve dnech 24. – 27. 11. 2019 zástupci Odboru transferu technologií absolvovali vzdělávací cestu po polských pracovištích transferu technologií: Politechnika Krakow, Jagelonský inkubátor – Jagellonoian Center od Inovation, Life Science Park, Uniwersytet Jagellonski, Wroslawskie Centrum Transferu Technologií a Politechnika Wroclawska.

Specifikem Centra transferu Technologii, Politechnické univerzity v Krakově je postup při zakládání spin-off, kdy univerzita není společníkem spin-off, ale využívá k tomu samostatnou plně vlastněnou právnickou osobu jako prostředníka, který vlastní jednotlivé podíly a vykonává jejich správu. Významným zdrojem financí aktivit tohoto transferového pracoviště je povinný příspěvek 2 % z rozpočtu univerzity na transfer technologií.

JCI je inkubátorem, a to zejména pro oblast life sciences. Mezi jeho činnosti patří vlastní výzkumné služby, pronájmy prostor, inkubace nových společností, jejich podpora a poradenství při vzniku a vstupu na trh. JCI je svým zaměřením a interní kulturou silně orientována na obchodní složku transferu technologií; správa portfolia a související aktivity jsou výrazně upozaděny.

CITTRU je centrem transferu pro Jagellonskou univerzitu. I toto CTT zajišťuje vedle transferu technologií i další aktivity, mezi nimi zapojení do EEN sítě a kontaktní bod pro Horizon 2020. Oproti systému na VUT je specifikem systematická nabídka všech technologií původcům před ukončením jejich právní ochrany k jejich samostatné komercializaci. Dále na CITTRU svou činnost zaměřují systematicky na zahraniční právní ochranu a zájemce, což se projevuje rozsáhlým využíváním PCT přihlášek při běžné činnosti. Velký důraz na CITTRU kladou na komerční posouzení potenciálu poznatku, a to před samotným rozhodnutím o právní ochraně i v průběhu správy poznatku.

Poslední zastávkou na poznávací cestě byla Wroclawská polytechnika. I zde CTT vykonává i další funkce (EEN síť, Horizon 2020). Při podávání přihlášek preferují polské patenty, které podávají s využitím služeb samostatného oddělení patentových zástupců. Dále zástupci CTT WP popsali propracovaný systém hodnocení duševního vlastnictví a určování jeho hodnoty pro interní potřeby i pro vyjednávání s možnými partnery. Přiznaným a úmyslným důsledkem tohoto systému je, že většina přihlašovaného duševního vlastnictví je odmítána a není mu poskytnuta žádná ochrana.

Společnými prvky všech navštívených CTT je financování právní ochrany z centrálního rozpočtu univerzity, plnění dalších úkolů (většinou z historických důvodů) a využívání samostatných 100 % vlastněných společností k zakládání spin-off.

Se všemi zástupci navštívených transferových center probíhala živá diskuse o palčivých otázkách transferu technologií.

Publikováno: 18.12.2019

Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/ott/f18972/d193929