Publikování v režimu Open Access

Co je Open Access (OA)?

Open Access, nebo také otevřený přístup, je nový model vědecké komunikace, který vytváří alternativu ke klasickému způsobu publikování prostřednictvím vědeckých časopisů s omezeným (placeným) přístupem. Jeho cílem je bezbariérový, tj. volný a bezplatný přístup k informacím pro kohokoli, kdo projeví zájem. 

Motivace pro publikování v OA

Pro vědce – zásadním přínosem OA je zjednodušení přístupu k vědeckým článkům, které přináší vyšší citovanost. K dalším benefitům patří např. rychlá výměna poznatků a rychlejší odezva od ostatních kolegů.

Pro studenty – zvýšení kvality studia a vzdělání prostřednictvím přístupu k většímu množství informačních zdrojů.

Pro vydavatele – zvýšení čtenosti a citovanosti publikovaných článků a s tím přímo související zvýšení impakt faktoru jejich časopisů, což vede ke zvýšení prodeje.

Publikování ve formátu OA

Zlatá cesta

Publikování Zlatou cestou Open Access znamená publikovat své texty v časopisech s otevřeným přístupem. Otevřený přístup k časopisu nebo článkům je zajištěn ze strany vydavatele. Konečný uživatel již nenese žádnou finanční zátěž a nemusí za informace platit. Avšak proces publikování a hlavně proces peer review není zdarma.

Kdo tedy nese finanční zátěž? U různých vydavatelů je to nastaveno různě. Velmi  často se finanční zátěž přesouvá na autora a je tedy nutné za publikování vašeho textu v časopise OA zaplatit (např. časopisy nakladatelství PLoS, BioMed).

Vyskytují se i takzvané hybridní časopisy, kdy si autor zaplatí přístup OA pouze pro svůj článek v daném časopise, ten je pak přístupný volně. Ostatní články v časopise jsou dále zpoplatněny (např. časopisy vydavatelství Elsevier, Springer).

Finanční zátěž publikování v OA na sebe přebírají i instituce, které časopisy vydávají. Celý proces publikování je pak hrazen ze zdrojů vydavatele. Většinou to bývají univerzitní časopisy. Autor již pak může publikovat v daném časopise bez poplatků. 

Publikační proces bývá hrazen z různých grantů institucí (např. AV ČR http://www.lib.cas.cz/staryweb/cs/pro-ustavy/open-access-otevreny-pristup-v-av-cr) nebo národních agentur (např. Rady pro výzkum Velké Británie http://www.rcuk.ac.uk/research/Pages/outputs.aspx). 

Pozor však na predátorské vydavatele, kteří se snaží pouze na přístupu OA přiživit a vědě nepřináší žádný užitek! Jejich seznam naleznete zde: http://scholarlyoa.com/

Zelená cesta

V případě Zelené cesty se stále publikují články a vědecké výsledky tradiční cestou. Otevřený přístup k informacím je zajištěn až následně. Přístup zajišťuje sám autor a to vložení svého textu do tzv. repozitářů. Mnoho vydavatelů dnes již ve svých smlouvách s autorem má možnost autoarchivace vlastního textu. Bývají to buď preprinty (text, který ještě neprošel recenzním řízením) nebo postprinty (text, který již prošel recenzním řízením, ale není graficky upraven dle normy časopisu). Občas vydavatel dává na autoarchivaci několikaměsíční embargo. Autor v tom případě může článek do repozitáře uložit a zveřejnit až po uplynutí embarga. Zda vydavatel autoarchivaci umožňuje, je možné zjistit přímo ve smlouvě nebo na stránkách databáze SHERPA/RoMEO (http://www.sherpa.ac.uk/romeo/). 

Repozitáře mohou být oborové (např. arXiv http://arxiv.org/ nebo RePEc http://repec.org/) nebo institucionální (např. Digitální knihovna VUT https://dspace.vutbr.cz/, další můžete najít v rozcestníku repozitářů http://www.opendoar.org/).

Pokud byste měli zájem uveřejnit svůj článek v Digitální knihovně VUT, naši knihovníci pro vás zajistí veškerý servis včetně zjištění pravidel pro autoarchivaci u konkrétních případů. Vice informací a kontakty získáte na adrese: https://www.vutbr.cz/knihovny/digitalni-knihovna/jak-zverejnit-clanek

Seznam OA časopisů hodnocených dle metodiky VaV

Použitá literatura

MIŠKECHOVÁ, T. Zlatá cesta. wiki.knihovna.cz [online]. 22. 2. 2012 v 14:05 [cit. 2013-18-03]. Dostupné z: http://wiki.knihovna.cz/index.php?title=Zlat%C3%A1_cesta

SVOBODA, M. Open Access: proč a jak [online]. Praha: NTK, 24. 10. 2012 [cit. 2013-18-03]. Dostupné z: http://repozitar.techlib.cz/record/477/files/idr-477_1.pdf