Iniciativa Open Access

Open access, nebo také otevřený přístup, je nový model vědecké komunikace, který vytváří alternativu ke klasickému způsobu publikování prostřednictvím vědeckých časopisů s omezeným (placeným) přístupem. Jejím cílem je bezbariérový, tj. volný a bezplatný přístup k informacím pro kohokoli, kdo projeví zájem.

V pátek 13. prosince se VUT v Brně připojilo podpisem Berlínské deklarace k myšlenkám Open Access a veřejně tak podpořilo otevřený způsob publikování.

Podpis Berlínské deklarace            Rektor Karel Rais a prorektor Pavel Jura při podpisu Berlínské deklarace

V souvislosti s podpisem Berlínské deklarace byla také podepsána Deklarace institucionální politiky Open Access na VUT v Brně

 

Jak funguje Open Access?

Dva hlavní způsoby publikování prostřednictvím otevřeného přístupu:

  • Zlatá cesta – publikování v časopisech s otevřeným přístupem. Otevřený přístup zajišťují vydavatelé.
  • Zelená cesta – zpřístupnění vlastních článků v otevřených repozitářích. Otevřený přístup poskytují samotní autoři.

K čemu je Open Access dobrý?

  • Pro vědce – zásadním přínosem OA je zjednodušení přístupu k vědeckým článkům, které přináší vyšší citovanost. K dalším dalším benefitům patří např. rychlá výměna poznatků a rychlejší odezva od ostatních kolegů.
  • Pro studenty – zvýšení kvality studia a vzdělání prostřednictvím přístupu k většímu množství informačních zdrojů.
  • Pro vydavatele – zvýšení čtenosti a citovanosti publikovaných článků a s tím přímo související zvýšení impakt faktoru jejich časopisů, což vede ke zvýšení prodeje.

Nezanedbatelný počet vydavatelů již na model Open Access přistoupilo a dává obsah svých časopisů k dispozici. Databáze těchto časopisů s prolinkováním na jednotlivá vydání se nachází na portále www.doaj.org či na www.oajse.com, vlastní nástroj pro vyhledávání Open Access časopisů spustila v létě 2010 i společnost Google.

Trendem posledních let je také vytváření institucionálních repozitářů, ve kterých vědecké instituce archivují a zároveň zpřístupňují práce svých vědeckých pracovníků. Adresář repozitářů z celého světa nabízejících volně svůj obsah je přístupný na adrese www.opendoar.org.

V souvislosti s budováním Digitální knihovny na VUT v Brně je iniciativa Open Access zajímavá i pro Ústřední knihovnu VUT v Brně. Více informací k aktivitám Ústřední knihovny v tomto směru naleznete zde.

Podrobné informace v češtině k možnostem otevřeného přístupu:

Líbí se vám cesta otevřeného přístupu? Nabízíme prostor k publikování vašich článků v Digitální knihovně VUT v Brně.
Kontaktujte nás na oa@lib.vutbr.cz