• Brno University of Technology - Centre of Sports Activities
  • Research centres

  • Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.

Research & Development Results

Publication detail

Original Title: Elliottovy vlny
Czech Title: Elliottovy vlny
English Title: Elliotts waves
Author(s): SOJKA, Z.; DOSTÁL, P.
Type: book
Language: cs
Original Abstract: Monografie pojednává o Ellottových vlnách. Zahrnuje kapitolu pojednávající o akciových trzích, popisuje terminologii vln, je zaměřena na konstrukci a analýzu vln reálných průběhů. Je zmíněna možnost počítačového zpracování.
Czech abstract: Monografie pojednává o Ellottových vlnách. Zahrnuje kapitolu pojednávající o akciových trzích, popisuje terminologii vln, je zaměřena na konstrukci a analýzu vln reálných průběhů. Je zmíněna možnost počítačového zpracování.
English abstract: The monograph deals with Elliott waves. It includes chapters deal with stock markets analyses, it describes the terminology of waves, it dedicates by analyses and construction of waves of real courses. It is mentioned the possibility of computer processing.
Keywords: Elliott waves, analysis and construction of waves
RIV year: 2008
Released: 19.12.2008
Publisher: Tribun EU, s.r.o
Location: Brno
ISBN: 978-80-7399-630-7
Book: Elliottovy vlny
Edition: knihovnička.cz
Edition number: 1
Pages from: 1
Pages to: 273
Pages count: 273
URL: http://books.google.cz/books?id=m_mtDL2-d8YC&pg=PT3&lpg=PT3&dq=Elliottovy+vlny+Sojka+Dost%C3%A1l&source=bl&ots=_vdrWO0DIE&sig=IyOCL3hbf--HHznSDGK6h16RO1I&hl=cs&ei=joZUS_K8OaGimAOPy_yUCg&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=1&ved=0CAcQ6AEwAA#v=onepage&q=Elliottovy%20vlny%20Sojka%20Dost%C3%A1l&f=false