Detail oboru

Řízení a ekonomika podniku

FPZkratka: DSP-ŘEP-KSAk. rok: 2015/2016

Program: Ekonomika a management

Délka studia: 4 roky

Akreditace od: Akreditace do: 1.11.2019

Profil

Doktorské vzdělání poskytne absolventům magisterského vysokoškolského studia v oblasti řízení a ekonomiky podniku vyšší stupeň vzdělání, prohlubující teoretické znalosti.
Cílem doktorského studia je naučit absolventy metodám vědecké práce.

Klíčové výsledky učení

Absolvent doktorského studia je schopen samostatné vědecké, výzkumné a řídicí práce.
Je připraven řešit náročné koncepční, výzkumné a vývojové problémy v oblasti řízení a ekonomika podniku. V praxi je schopen samostatně vést výzkum, vývoj a výrobu .
Nachází uplatnění jako tvůrčí pracovník na špičkových vědeckovýzkumných pracovištích, jako vedoucí výzkumných a vývojových týmů a též ve vědecké a pedagogické práci na vysokých školách. Absolventi tohoto programu se mohou také uplatnit při obsazování vyšších funkčních pozic v některých větších institucích a firmách, kde je vyžadována schopnost samostatně tvořivě pracovat, analyzovat složité problémy a navrhovat a realizovat nová, originální řešení.

Profesní profil absolventů s příklady

Absolvent studia najde uplatnění jako akademický pracovník ekonomicky zaměřených fakult, jako výzkumný pracovník ve výzkumných organizacích zaměřených na ekonomický a podnikatelský výzkum. V souladu s přijatým programem a oborem bude absolvent schopen zaměřit se na ekonomiku podniku ve všech jejich souvislostech, vrcholový management podniku, výkonný management, marketing, logistika.

Vstupní požadavky

Nutnou podmínkou přijetí ke studiu je:
" dosažení vysokoškolského vzdělání v magisterském studijním programu,
" předložení vědecké eseje na předpokládané téma disertační práce,
" souhlas předpokládaného školitele,
" úspěšné složení přijímací zkoušky,
" znalost anglického nebo německého jazyka minimálně na úrovni B1.

Garant

Vypsaná témata doktorského studijního programu

  1. Asymetrie informací a ekonomika podniku

    Cílem disertační práce bude prozkoumání a zhodnocení možných aspektů vlivu asymetrických informací na chování a ekonomiku podniku. Práce využije sekundární data i data z vlastního šetření v podnicích vybraného odvětví. Vzhledem k tomu, že tato problematika není v mezinárodním kontextu (ani v ČR) příliš prozkoumána, očekávají se od disertační práce teoretické závěry a zobecnění dané problematiky.

    Školitel: Lajtkepová Eva, doc. Ing., Ph.D.

  2. Hodnocení obchodních modelů z pohledu udržitelnosti

    Mnoho rozdílných zdrojů uvádí, že současné ekonomické ideje nejsou dlouhodobě udržitelné. Odborné zdroje uvádí, že v centru výzkumu je hledání nových způsobů organizování obchodu, zejména v souvislosti se změnami transakcí při vytváření obchodních modelů z pohledu udržitelnosti.

    Školitel: Šimberová Iveta, doc. PhDr., Ph.D.

  3. Kvalitativní hodnocení úrovně konkurenceschopnosti podniku

    Konkurenceschopnost podniku je z podstaty kvalitativně založeným tématem. Klíčovým aspektem kvalitativního hodnocení je řešení problémů typických pro kvalitativní přístup. V daném kontextu to znamená identifikaci a definování odpovídajících metodických postupů a zajištění relevance hodnocení.

    Školitel: Zich Robert, doc. Ing., Ph.D.

  4. Marketingové řízení podniků vycházející z koncepce udržitelnosti.

    Udržitelný rozvoj je oblast, jenž v současnosti více a více ovlivňuje chování podniků na cílových trzích. Práce by měla zmapovat nejnovější teoretické poznatky ve využívání této koncepce v marketingovém řízení obchodního podnikání s cílem rozpracovat možné přístupy do oblasti tzv. zeleného marketingu.

    Školitel: Šimberová Iveta, doc. PhDr., Ph.D.

  5. Mezinárodní zdaňování pasivních příjmů

    "Cílem disertační práce bude: 1. popsat a zhodnotit současnou právní úpravu, 2. identifikovat vzory chování podniků ve vztahu k využití pasivních příjmů pro mezinárodní daňovou optimalizaci, 3. modifikovat stávající modely pro vybranou kategorii podniků. "

    Školitel: Režňáková Mária, prof. Ing., CSc.

  6. Modely přidané hodnoty ve vztahu k udržitelnosti podniku.

    Cílem disertační práce je analyzovat modely pro měření přidané hodnoty a navrhnout vhodný model vývoje přidané hodnoty pro vybrané odvětví. Při respektování růstu přidané hodnoty a zachování udržitelnosti.

    Školitel: Kocmanová Alena, prof. Ing., Ph.D.

  7. Modely určování nákladů kapitálu a jejich použitelnost v ČR

    Náklady kapitálu je kategorie důležitá pro rozhodování podniku jako i pro určování jeho hodnoty. Cílem disertační práce bude prozkoumat stávající modely určování nákladů kapitálu, možnosti jejich použití v podmínkách ČR a modifikovat modely pro potřeby konkrétního odvětví.

    Školitel: Režňáková Mária, prof. Ing., CSc.

  8. Moderní metody matematického modelování jako efektivní nástroj v marketingu

    S využitím principů dynamických systémů uplatňovaných při řízení marketingu budou zpřesněny a doplněny matematické modely vybraných ekonomických procesů o prostředky umožňují studovat v daných modelech i důsledky zpoždění některých z modelovaných veličin...

    Školitel: Půža Bedřich, doc. RNDr., CSc.

  9. Možnosti marketingových a obchodních strategií podniků v podmínkách globalizace

    Globalizace otevírá nové možnosti pro podniky v oblasti příležitostí pronikat na nové trhy. Práce by měla být zaměřená na zmapování nejnovějších poznatků v oblasti marketingových a obchodních strategií, jenž respektují odlišnosti trhů z pohledu rámcových, specifických podmínek, používaných metod, nástrojů a možnosti jejích uplatnění.

    Školitel: Šimberová Iveta, doc. PhDr., Ph.D.

  10. Nehmotný majetek a určování jeho hodnoty

    Oceňování nehmotného majetku vyžaduje specifické postupy, plynoucí z charakteru tohoto majetku. Cílem disertační práce bude analyzovat současné přístupy k určování hodnoty nehmotného majetku, případně je modifikovat pro určování hodnoty podniků konkrétního odvětví.

    Školitel: Režňáková Mária, prof. Ing., CSc.

  11. Oborová a procesní řešení v ERP systémech

    Téma je zaměřeno na analýzu požadavků pro tvorbu a realizaci oborových a procesních řešení v rámci ERP systémů a jejich praktickou aplikaci v průmyslových podnicích.

    Školitel: Sodomka Petr, doc. Ing., Ph.D., MBA

  12. Podnikové informační systémy a efektivní řízení jejich životního cyklu

    Téma je zaměřeno na analýzu podmínek efektivního řízení jednotlivých fází životního cyklu podnikového informačního systému.

    Školitel: Sodomka Petr, doc. Ing., Ph.D., MBA

  13. Podnikové informační systémy a jejich praktická aplikace pro řízení logistických procesů a dodavatelského řetězce

    Téma je zaměřeno na analýzu požadavků pro řízení logistických procesů a dodavatelského řetězce a jejich praktickou aplikaci v rámci podnikových informačních systémů.

    Školitel: Sodomka Petr, doc. Ing., Ph.D., MBA

  14. Rozvoj strategické konkurenceschopnosti na základě spolutvorby hodnoty pro zákazníka

    Koncept spolutvorby je změnou ve vnímání hodnoty pro zákazníka, se zásadním dopadem na konkurenceschopnost podniku. Problémem je pojmová neujasněnost celého přístupu na teoretické úrovni a nepropracovanost postupů na úrovni podniků. Řešení těchto problému má výrazný teoreticko-aplikační potenciál.

    Školitel: Zich Robert, doc. Ing., Ph.D.

  15. Řízení finančních rizik podniku

    Disertační práce bude zaměřena na řízení finančních rizik podniku s užším zaměřením na problematiku řízení finančních rezerv.

    Školitel: Rejnuš Oldřich, prof. Ing., CSc.

  16. Soudobý vývoj finančních derivátů a možnosti jejich využití při financování obchodních korporací

    Předmětem dizertační práce je analýza soudobého vývoje finančních derivátů a způsobů jejich využívání v podnikové sféře a navržení způsobů jejich možného praktického použití při financování obchodních korporací.

    Školitel: Rejnuš Oldřich, prof. Ing., CSc.

  17. Stanovení klíčových faktorů úspěšnosti Competitive Intelligence malého podniku a způsobu jejich vyhodnocování s využitím aplikace Tovek Server

    Cílem disertační práce bude stanovení klíčových faktorů Competitive Intelligence jako moderního nástroje strategického rozhodování podniku. Výzkum bude prováděn především v českých podnicích. Získané výsledky budou podrobeny kritické analýze s možností aplikace v dalších podnicích v ČR.

    Školitel: Bartes František, doc. Ing., CSc.

  18. Strategické řízení rozvoje konkurenceschopnosti podniku

    Klíčovým otázkou je nalezení přístupů řešících rozpor mezi požadavkem schopnosti rychlé reakce na požadavky trhu (flexibilita podniku) a požadavkem dlouhodobého strategického směřováním (konkurenceschopnost v kontextu strategického horizontu).

    Školitel: Zich Robert, doc. Ing., Ph.D.

  19. Transdisciplinární přístup a udržitelnost podniku: návrh teoretického modelu

    Cílem disertační práce je zkoumat povahu transdisciplinarity a její aplikace na udržitelnost podniku. Transdisciplinární přístupy se zaměřují na komplexní problémy, které nemohou být zcela vyřešeny v rámci jednoho pohledu nebo disciplíny. Výsledkem bude teoretický model pro podporu transdisciplinárního přístupu jako formy řešení vybraných problémů týkající se udržitelnosti společnosti.

    Školitel: Kocmanová Alena, prof. Ing., Ph.D.

  20. Uplatnění koncepce „řízení zákaznických zkušeností“ ve strategickém marketingu.

    Koncepce řízení zákaznických zkušeností (CX) patří k nejnovějším marketingovým přístupům. Vychází z poznatků o nákupním chování zákazníků. Cílem studia této problematiky je kritická analýza současných postupů v oblasti využití CX a návrh postupů, které by přispěly k rozvoji strategického marketingu firem.

    Školitel: Chalupský Vladimír, doc. Ing., CSc., MBA

  21. Uplatnění koncepce "tržní orientace" ve strategickém řízení podniků

    Tržní orientace je koncepcí, která v posledních letech nabývá na popularitě. Záměrem je provést kritickou analýzu teoretických přístupů a praktických zkušeností k tržní orientaci a navrhnout nové postupy k uplatnění tohoto přístupu ve strategickém řízení firem.

    Školitel: Chalupský Vladimír, doc. Ing., CSc., MBA

  22. Veřejné zakázky a konkurenceschopnost podniku

    Cílem práce bude posouzení vzájemného oboustranného vztahu mezi konkurenceschopností podniku a jeho účastí ve veřejných zakázkách. V analytické části práce budou využita veřejně přístupná sekundární data, předpokládá se i využití primárních dat ze šetření v podnicích. Student zhodnotí, jak konkurenceschopnost ovlivní úspěšnost podniku ve veřejných výběrových řízeních, a následně prozkoumá vliv opakovaného získání veřejných zakázek na ekonomiku podniku.

    Školitel: Lajtkepová Eva, doc. Ing., Ph.D.

  23. Vliv externích faktorů na rozvoj trhu prvotních veřejných nabídek akcií v podmínkách zemí střední a východní Evropy

    Výzkum se zabývá studiem vztahu mezi globálními a lokálními makroekonomickými podmínkami stejně jako faktory kapitálového trhu na straně jedné a prvotními veřejnými nabídkami akcií v podmínkách rozvíjejících se trhů střední a východní Evropy na straně druhé.

    Školitel: Meluzín Tomáš, prof. Ing., Ph.D.

  24. Vliv makroekonomické regulace na vývoj akciových a dluhopisových trhů

    Disertace se bude zabývat zkoumáním vlivu soudobé monetární a fiskální regulace prováděné ve vybraných zemích na vývoj akciových a dluhopisových trhů

    Školitel: Rejnuš Oldřich, prof. Ing., CSc.

  25. Vliv makroekonomických a institucionálních faktorů na rozvoj trhů rizikového a rozvojového kapitálu v podmínkách zemí střední a východní Evropy

    Cílem disertační práce je studium vztahu mezi makroekonomickými a institucionálními faktory na straně jedné a trhem rizikového a rozvojového kapitálu na straně druhé, a to v podmínkách zemí střední a východní Evropy.

    Školitel: Zinecker Marek, doc. Ing., Ph.D.

  26. Využití moderních metod matematického modelování pro podporu rozhodování při řízení podniku

    S využitím principů dynamických systémů uplatňovaných při řízení podniku budou zpřesněny a doplněny matematické modely vybraných ekonomických procesů o prostředky umožňují studovat v daných modelech i důsledky zpoždění některých z modelovaných veličin...

    Školitel: Půža Bedřich, doc. RNDr., CSc.

  27. Využití moderních ukazatelů výkonnosti k řízení podniků

    Cílem práce bude identifikace vhodných ukazatelů použitelných pro měření a řízení podniků. Se zachováním vyváženosti na minulost zaměřenými výsledkovými ukazateli a ukazateli hybných sil výkonnosti zaměřenými do budoucnosti. Možnosti jejich použití a vzájemné návaznosti při řízení podniku.

    Školitel: Bartoš Vojtěch, doc. Ing., Ph.D.

  28. Využití teorie fuzzy logiky jako podpory pro rozhodování při řízení podniku.

    Teorie fuzzy logiky a její aplikace jako podpory pro rozhodování při řízení podniku zvyšující kvalitu a rychlost rozhodování.

    Školitel: Dostál Petr, prof. Ing., CSc.

  29. Využití teorie umělých neuronových sítí jako podpory pro rozhodování při řízení podniku.

    Teorie neuronových sítí a její aplikace jako podpory pro rozhodování při řízení podniku zvyšující kvalitu a rychlost rozhodování.

    Školitel: Dostál Petr, prof. Ing., CSc.

  30. Využívání vybraných přístupů pro zvyšování výkonnosti podniků v ČR

    Cílem práce bude prozkoumat stávající přístupy pro zvyšování výkonnosti podniků, možnosti jejich použití v podmínkách ČR a navrhnout model využitelný pro potřeby konkrétního odvětví.

    Školitel: Bartoš Vojtěch, doc. Ing., Ph.D.

  31. Zpravodajsky řízená strategie podniku

    Zpravodajsky řízená strategie je proces, při kterém vysoká úroveň Competitive Intelligence a jejího dopadu do strategického rozhodování zajišťuje konkurenceschopnost podniku.

    Školitel: Bartes František, doc. Ing., CSc.


Struktura předmětů s uvedením ECTS kreditů (studijní plán)

1. ročník, zimní semestr
ZkratkaNázevJ.Kr.Pov.Uk.Hod. rozsahSk.Ot.
mvpDMetodologie vědecké prácecs0PovinnýdrzkS - 20ano
1. ročník, letní semestr
ZkratkaNázevJ.Kr.Pov.Uk.Hod. rozsahSk.Ot.
merDModerní metody v ekonomickém rozhodovánícs0PovinnýdrzkS - 20ano
1. ročník, celoroční semestr
ZkratkaNázevJ.Kr.Pov.Uk.Hod. rozsahSk.Ot.
tevDTeorie ekonomických vědcs0PovinnýdrzkS - 20 / S - 20ano
tevDTeorie ekonomických vědcs0PovinnýdrzkS - 20 / S - 20ano
2. ročník, celoroční semestr
ZkratkaNázevJ.Kr.Pov.Uk.Hod. rozsahSk.Ot.
RtmDTeorie managementucs0PovinnýdrzkS - 20 / S - 20ano
RtmDTeorie managementucs0PovinnýdrzkS - 20 / S - 20ano
RplsDProdukční a logistické systémycs0Povinně volitelnýdrzkS - 20 / S - 20PV2ano
RplsDProdukční a logistické systémycs0Povinně volitelnýdrzkS - 20 / S - 20PV1ano
RtmarDTeorie marketingucs0Povinně volitelnýdrzkS - 20 / S - 20PV2ano
RtmarDTeorie marketingucs0Povinně volitelnýdrzkS - 20 / S - 20PV1ano
Všechny skupiny volitelných předmětů
Sk. Počet předm. Předměty
PV2 1 RplsD, RtmarD
PV1 1 RplsD, RtmarD