Detail oboru

Architektura

FAZkratka: ARCHAk. rok: 2015/2016

Program: Architektura a urbanismus

Délka studia: 4 roky

Profil

Schopnost doktoranda samostatně vědecky pracovat na zvoleném problému,
zvládnutí metodiky vědecké práce, zejména analýzu problému a syntézu získaných poznatků a jejich tvůrčí aplikaci do navrhovaného řešení.

Klíčové výsledky učení

Absolvent je připraven k samostatné badatelské a vědecké práci v oblasti teorie architektury a urbanismu, je schopen samostatně a na vědecké úrovni řešit praktické problémy v oboru architektury a urbanismu, publikuje výsledky své praktické i teoretické činnosti, a to i v některém ze světových jazyků, je schopen pedagogického působení na vysoké škole.

Profesní profil absolventů s příklady

Vědecko-výzkumná pracoviště zaměřená na problematiku architektury a urbanismu.
Vysoké školy, na nichž se vyučuje obor architektura a urbanismus.
Orgány státní správy (odbory výstavby všech stupňů, odbory územního plánu apod.), specializovaných organizací a úřadů (např.památkové péče) apod.

Vstupní požadavky

Řádné ukončení magisterského studia v oboru architektura a příbuzných oborů na
vysokých školách v ČR a na školách architektury v zahraničí.
Úspěšné absolvování přijímacího řízení, ve kterém uchazeč prokazuje zájem i odborné předpoklady pro vědeckou práci.

Garant

Vypsaná témata doktorského studijního programu

  1. Determinanty průsvitných prvků historických budov v architektonickém návrhu

    Problematika výměny výplní okenních otvorů v historických budovách s ohledem na současné požadavky nabízí nová architektonická řešení. Vyhodnocení a determinanty aplikace transparentních prvků a jejich vliv na utváření architektonického návrhu.

    Školitel: Meixner Miloslav, doc. Ing., CSc.

  2. Evropská nádraží

    Vývoj typologie, nástroj urbanizace v po roce 1990. V poslední době dochází k přestavbě a výstavbě nádraží (Vídeň, Linec, Londýn, Berlín) a proměně typologie železničního nádraží z jasné struktury jednoúčelové stavby devatenáctého století do dnešní polyfunkční typologie integrované se strukturou urbanizovaného území. Analýza současného stavu, proměna významu nádraží pro ekonomický rozvoj území.

    Školitel: Pelčák Petr, prof. Ing. arch.

  3. Interpretace tradičních strukturálních principů v soudobé architektuře

    Práce bude zaměřena na odkaz bohatého kulturního dědictví éry baroka, která se hluboce vepsala do podoby kulturní krajiny jihomoravského pohraničí. Cílem práce je návrh optimálního konstrukčního systému, použitelného pro strategii dočasného využití historických památek, inspirovaného tradičními konstrukčně-technickými postupy. Předpokládaný postup zahrnuje tyto fáze: 1. Analýza současných strategií a postupů obnovy památek formou dočasného/přechodného využití historických památek („pop – up“). Analýza tradičních konstrukčních postupů řešené lokality v návaznosti na řešený projekt Identifikace a interpretace vzniku, podoby a proměny barokní kulturní krajiny jihomoravského pohraničí (NAKI DF13P01OVV019). 2. Syntéza poznatků a definování strategie pro konkrétní stavební památku v návaznosti na řešený projekt Identifikace a interpretace vzniku, podoby a proměny barokní kulturní krajiny jihomoravského pohraničí (NAKI DF13P01OVV019). 3. Aplikace tradičních konstrukčně-technických postupů v případě obnovy a rekonstrukce památkově chráněných objektů ve zkoumané lokalitě, včetně návrhu konstrukčního řešení pro dočasnou fázi využití konkrétní historické památky (mobilní/rozebiratelné/parazitní struktury atd.), respektujíc dostupnost lokálních materiálových zdrojů. Práce bude zaměřena na lokality řešené v rámci projektu NAKI DF13P01OVV019 – Mikulovsko, Jaroslavicko a Znojemsko. Bude využívat dílčích výsledků uváděného grantového projektu. Projekt je řešen multidiciplinárně – z hlediska oblasti památkové péče (Národní památkový ústav, ÚOP v Brně), architektury (Fakulta architektury VUT v Brně) a ekonomiky (Ekonomicko-správní fakulta MU v Brně). Zpracování tématu obnovy barokních památek se zaměřením na oblast konstrukcí a technologických postupů je vhodným rozšířením grantového projektu.

    Školitel: Petříčková Monika, doc. Ing., Ph.D.

  4. Koncept energeticky úsporných budov a jeho vliv na architektonickou tvorbu

    Tvorba mikroklimatu v budovách je jednou z úkolů současné architektonické tvorby, kdy nové požadavky na stavby nabízí nová architektonická řešení, užití technologií i materiálů. Tento trend se rovněž odráží v oblasti vlastní tvorby projektu, kdy architekt má stále méně času na zamyšlení, sebereflexi zpětné vyhodnocení návrhu.

    Školitel: Meixner Miloslav, doc. Ing., CSc.

  5. Nové evropské kostely po II. vatikánském koncilu

    Druhý vatikánský koncil významně změnil liturgii a chápání sakrálního prostoru. Koncilová reforma liturgie přinesla mnoho zásadních změn. Cílem práce bude zdokumentovat a v širším kontextu srovnat přístupy v tvorbě sakrálního prostoru nových evropských sakrálních staveb.

    Školitel: Pelčák Petr, prof. Ing. arch.

  6. Nové trendy navrhování sportovních zařízení

    Doktorandská práce má prověřit kvalitativně nový přístup k navrhování sportovních zařízení zaměřeného na požadavky udržitelné výstavby.

    Školitel: Urbášková Hana, prof. Ing. arch., Ph.D.

  7. Ornamentika digitální architektury

    V dějinách architektury se každý z historických slohů vyznačoval specifickou ornamentikou. Disertační práce by měla tuto tezi obhájit na základě analýzy formálních projevů současné tzv. digitální architektury.

    Školitel: Hrubý Jan, doc. Ing. arch., CSc.

  8. Prostředí budov a iontové mikroklima budov v architektonickém návrhu

    Architekti při architektonickém navrhování stále častěji nachází inspiraci v nových konstrukcích a technologiích, ale také v tradičních principech a materiálech. Již v návrhu budovy může architekt značně ovlivnit mikroklima budov vhodným výběrem materiálů a konstrukcí, ploch a také způsobem větrání. S ohledem na trvale udržitelný rozvoj, může iontové mikroklima být také indikátorem zdravého životního prostředí a může mít významný vliv na zdraví a psychickou pohodu.

    Školitel: Meixner Miloslav, doc. Ing., CSc.

  9. Spojení rozvojových záměrů města se záchranou průmyslového dědictví

    Práce by měla přinést odpověď na otázku zda-li a jak je možné spojit záchranu ohroženého průmyslového dědictví s udržitelným rozvojem města. Koncept revitalizace opuštěných průmyslových areálů a jejich objektů, význam jejich lokalizace ve městě, aktéři záchrany a nového využití průmyslového dědictví. Studium úspěšných zahraničních příkladů i nových trendů „ Jak může vztah kultury a území, lokálních a regionálních reprezentantů vyvést Evropu z krize?“

    Školitel: Zemánková Helena, prof. Ing. arch., CSc.


Struktura předmětů s uvedením ECTS kreditů (studijní plán)

1. ročník, zimní semestr
ZkratkaNázevJ.Kr.Pov.Uk.Hod. rozsahSk.Ot.
D01Metodika vědecké prácecs3PovinnýzkP - 39ano
D02Teorie a vývoj urbanismucs3PovinnýzkP - 39ano
1. ročník, letní semestr
ZkratkaNázevJ.Kr.Pov.Uk.Hod. rozsahSk.Ot.
D04Světový jazykcs3PovinnýzkP - 39ano
D03Teorie a vývoj architekturycs3PovinnýzkP - 39ano
DA1Architektonická typologiecs3Povinně volitelnýzkP - 39ano
DA4Konstrukce v architektuřecs3Povinně volitelnýzkP - 39ano
DA7Prostředí v architektuřecs3Povinně volitelnýzkP - 39ano
DA8Stavitelství v architektuřecs3Povinně volitelnýzkP - 39ano
2. ročník, zimní semestr
ZkratkaNázevJ.Kr.Pov.Uk.Hod. rozsahSk.Ot.
DA3Interiér a výstavnictvícs3Povinně volitelnýzkP - 39ano
DA2Ochrana a obnova památekcs3Povinně volitelnýzkP - 39ano
DA6Výpočetní technika v architektuřecs3Povinně volitelnýzkP - 39ano
DA5aVýtvarné dílo v architektuřecs3Povinně volitelnýzkP - 39ano
2. ročník, letní semestr
ZkratkaNázevJ.Kr.Pov.Uk.Hod. rozsahSk.Ot.
D05Státní doktorská zkouškacs0PovinnýSZZ - 4ano