Detail oboru

Fyzikální chemie

FCHZkratka: DPCPO_FCH_4Ak. rok: 2010/2011

Program: Fyzikální chemie

Délka studia:

Akreditace od: 16.10.2009Akreditace do: 1.11.2013

Garant

Vypsaná témata doktorského studijního programu

  1. Bariérové polymerní vrstvy pro ochranu inkjetových tisků

    Studium bariérových a UV filtračních vlastností tenkých polymerních filmů použitých jako krycí a ochranná vrstva inkjetových výtisků a klasických barevných fotografií. Studium kinetiky degradace barviv resp. pigmentů polutanty a UV-VIS zářením v obrazové vrstvě při ochraně tenkými polymerními filmy. Predikce stability výtisků na základě kinetických modelů.

    Školitel: Veselý Michal, prof. Ing., CSc.

  2. Diagnostika a využití elektrických výbojů v kapalinách

    Práce bude zaměřena na studium elektrických výbojů generovaných pomocí vysokého napětí ve vodných roztocích elektrolytů a vybraných organických sloučenin. Testovány budou různé elektrodové konfigurace výbojového reaktoru společně s různými napěťovými režimy. Diagnostika generovaného plazmatu bude probíhat spektrálními metodami a sledováním elektrických charakteristik. Následně budou studovány fyzikální a chemické procesy iniciované výbojem v roztoku, např. generace reaktivních částic s vysokým oxidačním potenciálem (peroxid vodíku, hydroxylové, vodíkové a kyslíkové radikály, ozón), respektive změny ve složení a vlastnostech roztoku (rozklady sloučenin rozpuštěných v roztoku, změny pH, vodivosti, teploty). Cílem práce bude porovnání efektivity těchto procesů pro různé konfigurace výboje s ohledem na jejich potenciální využití v praxi.

    Školitel: Krčma František, prof. RNDr., Ph.D.

  3. Diagnostika plazmochemických depozičních procesů

    Tenké organokovové plazmochemicky připravované vrstvy nacházejí široké uplatnění jako ochranné vrstvy na nejrůznějších výrobcích, tvoří přechodovou mezifázi v kompozitních materiálech se skleněnou výztuží nebo (v případě organo-cínových vrstev) slouží jako vodivé krycí vrstvy na solárních panelech. Vlastnosti těchto vrstev jsou závislé zejména na podmínkách, za nichž jsou vytvářeny (použitý monomer, tlak během depozice, aplikovaný výkon do plazmatu, atd.). Cílem práce je charakterizace depozičního procesu s ohledem na vlastnosti vytvářených vrstev. Nedílnou součástí bude i studium fragmentace původního monomeru. Na základě získaných poznatků by mělo být možné stanovit a predikovat strukturu vrstev, a tím i jejich vlastnosti.

    Školitel: Krčma František, prof. RNDr., Ph.D.

  4. EPR studium radikálových reakcí, probíhajících v kapalné fázi.

    Školitel: Omelka Ladislav, prof. Ing., DrSc.

  5. Fyzikálně-chemické charakterizace huminových látek vzhledem k jejich roli v půdě a životním prostředí

    Širší okruh témat zaměřených na studium fyzikálně-chemických vlastností tuhých huminových látek a jejich různých koloidních forem, korelaci výsledků s parametry charakterizujícími působení huminových látek v půdách, sedimentech a vodních tocích. Podle zájmu studenta a aktuálního stavu výzkumu bude konkretizováno zadání disertace.

    Školitel: Pekař Miloslav, prof. Ing., CSc.

  6. Fyzikálně-chemické základy nových aplikací hyaluronanu v medicíně a kosmetice

    Širší okruh témat. Práce bude zaměřena na studium chování hyaluronanu a jeho derivátů ve vodných roztocích a v měkkých tuhých hmotách typu gelů, interakcí hyaluronanu s biologicky aktivními látkami nebo jejich modely. Podle zájmu studenta a aktuálního stavu výzkumu bude konkretizováno zadání disertace.

    Školitel: Pekař Miloslav, prof. Ing., CSc.

  7. Kinetika degradace inkjetových barviv a pigmentů

    Práce bude zaměřena na studium katalytického procesu rozkladu inkoustů inkjetových výtisků. V procesu stárnutí výtisků se uplatňují různé mechanizmy degradace inkoustů v přijímací vrstvě potiskovaných médií, a to v závislosti na složení vrstvy, druhu inkoustů, interakce inkoustů jiných barev, intenzitě záření, přítomností polutantů a pod. Vzájemná interakce barviv v přijímací vrstvě může být navíc ovlivněna přítomností degradačních produktů jednoho barviva, katalyzující rozklad druhého barviva. Degradace inkoustů ve studovaných vrstvách bude sledovaná metodou urychleného tepelného stárnutí a stárnutí UV zářením včetně expozice ozonem. Bude studovaná kinetika tohoto procesu.

    Školitel: Veselý Michal, prof. Ing., CSc.

  8. Nové koloidní formy aplikace huminových látek

    Širší okruh témat v oblasti studia transportu a interakcí huminových kyselin ve vodném prostředí a různých koloidních systémech s ohledem na jejich aplikace v zemědělství a ekologii. Podle zájmu studenta a aktuálního stavu výzkumu bude konkretizováno zadání disertace.

    Školitel: Pekař Miloslav, prof. Ing., CSc.

  9. Organické materiály pro molekulární elektroniku

    Cílem práce je experimentální a teoretický výzkum optických a elektrických vlastností molekulárních polovodičů vhodných pro optické a elektrické aplikace. Náplní práce je zjišťování fyzikálních a fyzikálně chemických charakteristik studovaných látek, jako je generace a transport nosičů náboje, vodivost a fotovodivost, optická absorpce, foto- a elektroluminiscence. Snahou bude dosáhnout reprodukovatelných postupů při vytváření vzorků molekulárních součástek a navrhnout technologie pro využití v organické elektronice. Práce je součástí rozsáhlejšího mezinárodního výzkumného projektu podporovaného evropskými fondy.

    Školitel: Weiter Martin, prof. Ing., Ph.D.

  10. Procesy v dohasínajícím plazmatu

    Práce bude zaměřena na experimentální studium dohasínajícího plazmatu v dusíku s příměsemi různých dalších prvků. Bude využito stávající experimentální zařízení využívající plazmatu v proudícím režimu s různými excitačními zdroji (DC, MW, RF). K diagnostice plazmatu bude sloužit optická emisní spektroskopie, na jejímž základě bude možné stanovit relativní populace různých vibračních hladin a následně bude možné verifikovat různé mechanismy přenosu energie mezi částicemi. Součástí práce bude porovnávání získaných experimentálních výsledků s numerickou simulací aktivního výboje i kinetickým modelem jeho dohasínání. Experimentální výsledky by pak měly vyústit v další zpřesnění kinetického modelu (ten není cílem práce, bude jen využíván).

    Školitel: Krčma František, prof. RNDr., Ph.D.

  11. Studium tepelných vlastností laminačních fólií fotovoltaických článků

    Práce bude zaměřena na studium tepelných vlastností materiálů využívaných při konstrukci fotovoltaických panelů. Experimentální část bude zaměřena na měření průchodu tepla různými látkami pomocí plošných a bodových teplotních snímačů (termočlánek, termokamera). Při práci bude využita nová metoda vycházející z teplotních měření odezev na puls nebo skok dodaného tepla umožňující komplexní hodnocení vlastností uvedených látek. K měření absorpčních a emisních vlastností uvedených materiálů bude využita termokamera. Ke zpracování dat budou využity metody obrazové analýzy.

    Školitel: Zmeškal Oldřich, prof. Ing., CSc.

  12. Studium tepelných vlastností PCM materiálů

    Práce bude zaměřena na studium tepelných vlastností materiálů využívaných k akumulaci tepla založené na změně skupenství látek. Experimentální část bude zaměřena na měření akumulovaného tepla v různých látkách pomocí plošných a bodových teplotních snímačů (termočlánek, termokamera). Při práci bude využita nová metoda vycházející z teplotních měření odezev na puls nebo skok dodaného tepla umožňující komplexní hodnocení vlastností uvedených látek. K měření absorpčních a emisních vlastností uvedených PCM materiálů bude využita termokamera. Ke zpracování dat budou využity metody obrazové analýzy.

    Školitel: Zmeškal Oldřich, prof. Ing., CSc.

  13. Studium transientních stavů v organických polovodičích

    Práce se bude zabývat studiem pi-konjugovaných molekul pomocí optických opto elektrických metod jako je absorpční a fluorescencční spektroskopie, transientní absorpce, časově rozlišená fluorescence, fotovodivostní metody apod. Práce bude zaměřena na využití těchto materiálů v organické elektronice, zejména pro konstrukci solárních článků, světlo emitujích diod, tranzistorů a sensorů. Mezi studované procesy bude patřit přenos energie a náboje, přítomnost tripletních stavů, anihilace excitovaných stavů, procesy vedoucí k fotogeneraci nosičů náboje, pohyblivost náboje apod. Dále bude studován vliv dopantů na sledované procesy v těchto látkách.

    Školitel: Weiter Martin, prof. Ing., Ph.D.

  14. Tenkovrstvé struktury s organickými polovodiči - charakterizace

    Téma je zaměřeno na charakterizaci aktivních vrstev pro organických elektronické prvky ( jako OELD - Organic Electroluminescent Device, FET- Field Effect Transistor, diody a fotovoltaické články a v neposlední řadě senzory) fyzikálními metodami jako IR a UV VIS absorpce, fluorescence, vodivost a vliv prostředí. Součástí tématu budou i základní metody přípravy tenkých vrstev. Budou přednostně zkoumány deriváty diketopyrrolo-pyrrolů - DPP a jejich aplikační vlastnosti s ohledem na spolupráci s VÚOS Rybitví a Synthesia Semtín a v návaznosti na společné projekty

    Školitel: Salyk Ota, doc. Ing., CSc.

  15. Tenkovrstvé struktury s organickými polovodiči - technologie

    Téma je zaměřeno na přípravu aktivních vrstev pro organických elektronické prvky ( jako OELD - Organic Electroluminescent Device, FET- Field Effect Transistor, diody a fotovoltaické články a v neposlední řadě senzory) metodami vakuového napařování a odstředivého lití. Součástí tématu budou i základní charakterizační metody tenkých vrstev. Budou přednostně zkoumány deriváty diketopyrrolo-pyrrolů - DPP a jejich aplikační vlastnosti s ohledem na spolupráci s VÚOS Rybitví a Synthesia Semtín a v návaznosti na společné projekty

    Školitel: Salyk Ota, doc. Ing., CSc.

  16. Využití difúzních technik při studiu reaktivity biokoloidů

    Difúze kovových iontů v biokoloidech (huminové látky, chitosan...) v různém experimentálním uspořádání a v závislosti na podmínkách (pH, iontová síla...), určení difúzních koeficientů, stupně imobilizace a ostatních parametrů, modelování.

    Školitel: Klučáková Martina, prof. Ing., Ph.D.


Struktura předmětů s uvedením ECTS kreditů (studijní plán)

1. ročník, zimní semestr
ZkratkaNázevJ.Kr.Pov.Uk.Hod. rozsahSk.Ot.
DCA_PFDPokroky ve fyzikální chemiics0PovinnýdrzkKK - 0ano
DCO_NADAplikace fotochemických procesůcs0VolitelnýdrzkKK - 0ano
DCO_DIPDiagnostika plazmatucs0Volitelnýdrzkano
DCO_FNDFyzika a chemie plazmatucs0VolitelnýdrzkKK - 0ano
DCO_HEKHeterogenní katalýzacs0VolitelnýdrzkKK - 0ano
DCO_ITPInformační technologie v chemické praxics0VolitelnýdrzkK - 13ano
DCO_MTAMetody termické analýzycs0Volitelnýdrzkne
DCO_MFCModelování a simulace ve fyzikální chemiics0Volitelnýdrzkano
DCO_MKIMolekulární kinetikacs0Volitelnýdrzkano
DCO_PRDPočítačem řízený experimentcs0VolitelnýdrzkKK - 0ano
DCO_REGReologie DSPcs0VolitelnýdrzkKK - 0ano
DCO_RSDRezonanční spektrální metodycs0VolitelnýdrzkKK - 0ano
DCO_SORSorpcecs0Volitelnýdrzkano
DCO_SMSpektroskopické metodycs0Volitelnýdrzkano
DCO_TSDTermodynamika fázových rovnováhcs0VolitelnýdrzkKK - 0ano
DCO_TPDTransportní procesycs0VolitelnýdrzkKK - 0ano
DCO_KPDKoloidika pro pokročilécs0NeuvedenokolKK - 0ano
DCO_NTNerovnovážná termodynamikacs0Neuvedenokolano
1. ročník, celoroční semestr
ZkratkaNázevJ.Kr.Pov.Uk.Hod. rozsahSk.Ot.
DCV_AOAngličtina pro doktorandyen0Povinnýdrzkano