Detail předmětu

Analytická chemie potravin II

FCH-MC_ACP2Ak. rok: 2015/2016

Předmět zahrnuje následující aktuální otázky současné analýzy potravin: Bezpečnost potravin z hlediska výskytu nežádoucích kontaminantů anorganického i organického původu včetně toxinů a hormonálních přípravků. Výskyt nebezpečných chorob a jejich detekce - BSE, parazitární, bakteriální a virové infekce. Geneticky modifikované potraviny. Autenticita a falšování potravin, používané metody a evropská legislativa. Ozařování potravin. Bioterorismus, globální bezpečnost potravin a výhled do budoucna.

Jazyk výuky

čeština

Počet kreditů

4

Výsledky učení předmětu

Absolvent kurzu získá širší přehled o problémech spojených s produkcí potravin. Součástí přehledu jsou nově vyvíjené postupy přípravy vzorků a perspektivní metody analýzy včetně výhod a nevýhod jednotlivých postupů a metod pro vybrané důležité skupiny analytů.

Prerekvizity

Předpokládají se znalosti v oblasti kvalitativní i kvantitativní analýzy, zejména instrumentální chemie a analytické chemie potravin I. Dále disciplína navazuje především na znalosti získané v biochemii, mikrobiologii, potravinářské technologii. Využívá rovněž teoretických principů, které byly vysvětleny ve fyzikální, anorganické a organické chemii a fyzice.

Plánované vzdělávací činnosti a výukové metody

Výuka předmětu je realizována formou: Přednáška - 2 vyučovací hodiny týdně. Vyučujícím a studentům je k dispozici e-learningový systém LMS Moodle.

Způsob a kritéria hodnocení

Kurs je ukončen písemnou zkouškou jejíž výsledky jsou probrány při ústní zkoušce s případnými doplňujícími otázkami.

Osnovy výuky

1. Kodex Alimentarius, EU, Česko, US, úvod do legislativy.
2. Analýza rizik, ALARA, NOEL, BMD, TTC, MOE přístupy. Případ hormese.
3. Záření a ozáření potravin.
4. Stabilní izotopy. Speciační analýza. Spalovací metody. TOF, Sector Field, Iontová Past, Fourier-Transformační MS, NMR.
5. Alimentární nákazy, mikroorganizmy. Aglutinační reakce. Radiální immunodifuze. Raketková-, imunoelektorforéza.
6. Parazité. Imunoprecipitace, turbidimetrie, nefelometrie, mikročásticové enzymové imunostanovení. Chromogenní IA, EIA, RIA, ELISA, FIA, TimeResolved-FIA, Laser Magnetic IA. Imunochromatografické stanovení s laterálním tokem. Detekce spor.
7. Molekulární diagnostika, PCR, Hnízdová PCR, SYBR Green, TaqMan, LCR. DNA, RNA sondy. Genový čip.
8. Viry. Influenza virus, Elektroforetické metody: volná, v nosiči, 1D, 2D, kapilární.
9. Toxiny potravin. Bioterorizmus. MS - typy ionizací. Orbitrap detektor.
10. Mutageneze. Genové knihovny. GMO-rostlinná DNA, GMO - bezpečnost.
11. Pěstování GMO ve světě, Karl Linné, Ch.Darwin, evoluce. Případy Bacillus thuringiensis, banánů, kukuřice.
12. Pravost, vysledovatelnost. Šťávy. Med, maso, ryby. Regulatory Fish Encyclopedia. Oleje, tuky, mléčné výrobky, káva, pšenice, ječmen, žito, rýže, další cereálie, Náhodně amplifikovaná polymorfní DNA, délkový polymorfismus amplifikovaných fragmentů, minisatelitní a mikrosatelitní DNA. S-Tbr DNA polymerasa.
13. BIO-potraviny, podvody u potravin, krmiv, surovin. BSE. Voda. Plamenová -, emisní- , absorpční- , spektrofotometrie.

Učební cíle

Cílem předmětu je utřídit, propojit a rozvinout znalosti z oborů biologie, biochemie, anorganické, organické a teoretické analytické chemie se zaměřením na kontrolní praxi potravinářského průmyslu a inspekci potravin vzhledem na aktuální otázky současné analýzy potravin, které zahrnují: bezpečnost potravin z hlediska výskytu nežádoucích kontaminantů anorganického i organického původu včetně hormonů a toxinů, výskytu nebezpečných chorob a jejich detekce - BSE, parazitární, bakteriální a virové infekce, geneticky modifikované potraviny, autenticitu a falšování potravin, používané metody a evropskou legislativu, ozařování potravin, bioterorismus, globální bezpečnost potravin a výhled do budoucna.

Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění a formy nahrazování zameškané výuky

není

Základní literatura

Králová B., Fukal L., Rauch P, Ruml T: Bioanalytické metody, VŠCHT Praha 2001 (CS)

Zařazení předmětu ve studijních plánech

  • Program NPCP_CHTP magisterský navazující

    obor NPCO_CHTP , 1. ročník, letní semestr, povinný

  • Program NKCP_CHTP magisterský navazující

    obor NKCO_CHTP , 1. ročník, letní semestr, povinný

  • Program CKCP_CZV celoživotní vzdělávání (není studentem)

    obor CKCO_CZV , 1. ročník, letní semestr, povinný

Typ (způsob) výuky

 

Přednáška

26 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor